The extension property for domains with one singular point
Julkaisuvuosi
2024
Tekijät
Koskela, Pekka; Zhu, Zheng
Tiivistelmä
An arbitrary outward cuspidal domain is shown to be bi-Lipschitz equivalent to a Lipschitz outward cuspidal domain via a global transformation. This allows us to extend earlier Sobolev extension results on Lipschitz outward cuspidal domains from the work of Maz’ya and Poborchi to general outward cuspidal domains. We also establish a limit case of the extension results on outward cuspidal domains.
Näytä enemmänOrganisaatiot ja tekijät
Jyväskylän yliopisto
Koskela Pekka
Julkaisutyyppi
Julkaisumuoto
Artikkeli
Emojulkaisun tyyppi
Lehti
Artikkelin tyyppi
Alkuperäisartikkeli
Yleisö
TieteellinenVertaisarvioitu
VertaisarvioituOKM:n julkaisutyyppiluokitus
A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessäJulkaisukanavan tiedot
Kustantaja
Volyymi
9
Numero
1
Sivut
211-229
ISSN
Julkaisufoorumi
Julkaisufoorumitaso
1
Avoin saatavuus
Avoin saatavuus kustantajan palvelussa
Ei
Rinnakkaistallennettu
Ei
Muut tiedot
Tieteenalat
Matematiikka
Avainsanat
[object Object]
Julkaisumaa
Japani
Kustantajan kansainvälisyys
Kansainvälinen
Kieli
englanti
Kansainvälinen yhteisjulkaisu
Kyllä
Yhteisjulkaisu yrityksen kanssa
Ei
Julkaisu kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriön tiedonkeruuseen
Kyllä