undefined

Hölder estimate for a tug-of-war game with 1 < p < 2 from Krylov–Safonov regularity theory

Julkaisuvuosi

2024

Tekijät

Arroyo, Ángel; Parviainen, Mikko

Tiivistelmä

We propose a new version of the tug-of-war game and a corresponding dynamic programming principle related to the p-Laplacian with 1 < p < 2 . For this version, the asymptotic Hölder continuity of solutions can be directly derived from recent Krylov–Safonov type regularity results in the singular case. Moreover, existence of a measurable solution can be obtained without using boundary corrections. We also establish a comparison principle.
Näytä enemmän

Organisaatiot ja tekijät

Jyväskylän yliopisto

Parviainen Mikko Orcid -palvelun logo

Julkaisutyyppi

Julkaisumuoto

Artikkeli

Emojulkaisun tyyppi

Lehti

Artikkelin tyyppi

Alkuperäisartikkeli

Yleisö

Tieteellinen

Vertaisarvioitu

Vertaisarvioitu

OKM:n julkaisutyyppiluokitus

A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä

Julkaisukanavan tiedot

Volyymi

40

Numero

3

Sivut

1023-1044

Julkaisu­foorumi

66402

Julkaisufoorumitaso

2

Avoin saatavuus

Avoin saatavuus kustantajan palvelussa

Kyllä

Julkaisukanavan avoin saatavuus

Kokonaan avoin julkaisukanava

Rinnakkaistallennettu

Ei

Muut tiedot

Tieteenalat

Matematiikka

Avainsanat

[object Object],[object Object]

Julkaisumaa

Saksa

Kustantajan kansainvälisyys

Kansainvälinen

Kieli

englanti

Kansainvälinen yhteisjulkaisu

Kyllä

Yhteisjulkaisu yrityksen kanssa

Ei

DOI

10.4171/rmi/1462

Julkaisu kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriön tiedonkeruuseen

Kyllä