undefined

An inverse problem for semilinear equations involving the fractional Laplacian

Julkaisuvuosi

2023

Tekijät

Kow, Pu-Zhao; Ma, Shiqi; Sahoo, Suman Kumar

Tiivistelmä

Our work concerns the study of inverse problems of heat and wave equations involving the fractional Laplacian operator with zeroth order nonlinear perturbations. We recover nonlinear terms in the semilinear equations from the knowledge of the fractional Dirichlet-to-Neumann type map combined with the Runge approximation and the unique continuation property of the fractional Laplacian.
Näytä enemmän

Organisaatiot ja tekijät

Julkaisutyyppi

Julkaisumuoto

Artikkeli

Emojulkaisun tyyppi

Lehti

Artikkelin tyyppi

Alkuperäisartikkeli

Yleisö

Tieteellinen

Vertaisarvioitu

Vertaisarvioitu

OKM:n julkaisutyyppiluokitus

A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä

Julkaisukanavan tiedot

Volyymi

39

Numero

9

Artikkelinumero

095006

Julkaisu­foorumi

59104

Julkaisufoorumitaso

3

Avoin saatavuus

Avoin saatavuus kustantajan palvelussa

Ei

Rinnakkaistallennettu

Kyllä

Muut tiedot

Tieteenalat

Matematiikka

Avainsanat

[object Object],[object Object],[object Object]

Julkaisumaa

Yhdistynyt kuningaskunta

Kustantajan kansainvälisyys

Kansainvälinen

Kieli

englanti

Kansainvälinen yhteisjulkaisu

Kyllä

Yhteisjulkaisu yrityksen kanssa

Ei

DOI

10.1088/1361-6420/ace9f4

Julkaisu kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriön tiedonkeruuseen

Kyllä