undefined

Pestov identities and X-ray tomography on manifolds of low regularity

Julkaisuvuosi

2023

Tekijät

Ilmavirta, Joonas; Kykkänen, Antti

Tiivistelmä

We prove that the geodesic X-ray transform is injective on scalar functions and (solenoidally) on one-forms on simple Riemannian manifolds (M, g) with g ∈ C1,1. In addition to a proof, we produce a redefinition of simplicity that is compatible with rough geometry. This C1,1-regularity is optimal on the Hölder scale. The bulk of the article is devoted to setting up a calculus of differential and curvature operators on the unit sphere bundle atop this non-smooth structure.
Näytä enemmän

Organisaatiot ja tekijät

Jyväskylän yliopisto

Kykkänen Antti

Ilmavirta Joonas Orcid -palvelun logo

Julkaisutyyppi

Julkaisumuoto

Artikkeli

Emojulkaisun tyyppi

Lehti

Artikkelin tyyppi

Alkuperäisartikkeli

Yleisö

Tieteellinen

Vertaisarvioitu

Vertaisarvioitu

OKM:n julkaisutyyppiluokitus

A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessä

Julkaisukanavan tiedot

Volyymi

17

Numero

6

Sivut

1301-1328

Julkaisu­foorumi

59105

Julkaisufoorumitaso

2

Avoin saatavuus

Avoin saatavuus kustantajan palvelussa

Ei

Rinnakkaistallennettu

Kyllä

Muut tiedot

Tieteenalat

Matematiikka

Avainsanat

[object Object],[object Object],[object Object],[object Object],[object Object]

Julkaisumaa

Yhdysvallat (USA)

Kustantajan kansainvälisyys

Kansainvälinen

Kieli

englanti

Kansainvälinen yhteisjulkaisu

Ei

Yhteisjulkaisu yrityksen kanssa

Ei

DOI

10.3934/ipi.2023017

Julkaisu kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriön tiedonkeruuseen

Kyllä