Landis-type conjecture for the half-Laplacian
Julkaisuvuosi
2023
Tekijät
Kow, Pu-Zhao; Wang, Jenn-Nan
Tiivistelmä
In this paper, we study the Landis-type conjecture, i.e., unique continuation property from infinity, of the fractional Schrödinger equation with drift and potential terms. We show that if any solution of the equation decays at a certain exponential rate, then it must be trivial. The main ingredients of our proof are the Caffarelli-Silvestre extension and Armitage’s Liouville-type theorem.
Näytä enemmänOrganisaatiot ja tekijät
Julkaisutyyppi
Julkaisumuoto
Artikkeli
Emojulkaisun tyyppi
Lehti
Artikkelin tyyppi
Alkuperäisartikkeli
Yleisö
TieteellinenVertaisarvioitu
VertaisarvioituOKM:n julkaisutyyppiluokitus
A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessäJulkaisukanavan tiedot
Kustantaja
Volyymi
151
Numero
7
Sivut
2951-2962
ISSN
Julkaisufoorumi
Julkaisufoorumitaso
2
Avoin saatavuus
Avoin saatavuus kustantajan palvelussa
Ei
Rinnakkaistallennettu
Kyllä
Muut tiedot
Tieteenalat
Matematiikka
Avainsanat
[object Object]
Julkaisumaa
Yhdysvallat (USA)
Kustantajan kansainvälisyys
Kansainvälinen
Kieli
englanti
Kansainvälinen yhteisjulkaisu
Kyllä
Yhteisjulkaisu yrityksen kanssa
Ei
DOI
10.1090/proc/16093
Julkaisu kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriön tiedonkeruuseen
Kyllä