Removability of product sets for Sobolev functions in the plane
Julkaisuvuosi
2023
Tekijät
Bindini, Ugo; Rajala, Tapio
Tiivistelmä
We study conditions on closed sets C,F⊂R making the product C×F removable or non-removable for W1,p. The main results show that the Hausdorff-dimension of the smaller dimensional component C determines a critical exponent above which the product is removable for some positive measure sets F, but below which the product is not removable for another collection of positive measure totally disconnected sets F. Moreover, if the set C is Ahlfors-regular, the above removability holds for any totally disconnected F.
Näytä enemmänOrganisaatiot ja tekijät
Julkaisutyyppi
Julkaisumuoto
Artikkeli
Emojulkaisun tyyppi
Lehti
Artikkelin tyyppi
Alkuperäisartikkeli
Yleisö
TieteellinenVertaisarvioitu
VertaisarvioituOKM:n julkaisutyyppiluokitus
A1 Alkuperäisartikkeli tieteellisessä aikakauslehdessäJulkaisukanavan tiedot
Lehti
Kustantaja
Volyymi
61
Numero
1
Sivut
67-80
ISSN
Julkaisufoorumi
Julkaisufoorumitaso
2
Avoin saatavuus
Avoin saatavuus kustantajan palvelussa
Kyllä
Julkaisukanavan avoin saatavuus
Kokonaan avoin julkaisukanava
Rinnakkaistallennettu
Ei
Muut tiedot
Tieteenalat
Matematiikka
Avainsanat
[object Object]
Julkaisumaa
Yhdysvallat (USA)
Kustantajan kansainvälisyys
Kansainvälinen
Kieli
englanti
Kansainvälinen yhteisjulkaisu
Ei
Yhteisjulkaisu yrityksen kanssa
Ei
DOI
10.4310/ARKIV.2023.v61.n1.a4
Julkaisu kuuluu opetus- ja kulttuuriministeriön tiedonkeruuseen
Kyllä