Kalastuslain muutosten vaikutusten arviointi
Aloitusvuosi
2013
Päättymisvuosi
2014
Tavoitteet
Valvontaan liittyviin uusiin säännöksiin liittyen
- kerätään pohjatietoa mm. koulutettujen valvojien määrästä (KKL), ELY:ille ilmoitetuista valvontatapahtumista ja MH:n valvonnan toimivuudesta (2013 ? 2014)
- tehdään kalastusalueille Webropol -tiedustelu valvonnan onnistumisesta ja uusista määräyksistä saaduista kokemuksista ja selvitetään hallinnon kokemuksia uusien määräysten toimeenpanosta haastattelemalla ELY:jen valvontavastaavia (2014)
Oppaiden uuteen lupajärjestelmään liittyen
- kerätään tietoa anottujen ja myönnettyjen lupien määrästä ELY-keskuksittain (2013 ? 2014)
- tehdään kalastusopaskillan jäsenistölle Webropol -tiedustelu uuden järjestelmän toimivuudesta ja kehittämistarpeista ja selvitetään hallinnon näkökulmaa uudistukseen haastattelemalla ELY:jen opasluvista vastaavia henkilöitä (2013 ja 2014)
Osallistujat
Vastuuorganisaatio
Alkuperäinen vastuuorganisaatio
Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos
Henkilöt
Salminen Matti
Liittyvät organisaatiot
MINISTRY OF AGRICULTURE AND FORESTRY
Metsähallitus
Lapin ELY-keskus / Elinkeinot
Tulokset
Tulokset ja vaikuttavuus
Tulokset ovat kalataloushallinnon ja lainsäätäjän käytettävissä harkittaessa mahdollisia täydentäviä määräyksiä ja lakimuutoksia ja valmisteltaessa kalastuslain kokonaisuudistusta.
Muut tiedot
Avainsanat
Eläinluonnonvarat ja yhteiskunta -tutkimusohjelma, Fisheries act, Fisheries control, Kalastuksen valvonta, Kalastuslaki, Kalastusoppaiden lupajärjestelmä, Luonnonvarojen käytön yhteensovittaminen, Regional permits of fishing guides