Arapaiman viljelyn kehittämishanke Perussa

Aloitusvuosi

2010

Päättymisvuosi

2013

Tavoitteet

Pitkästä ja vahvasta kalastushistoriastaan huolimatta Perun vesiviljely ottaa vasta ensiaskeliaan. Näkymät ovat kuitenkin lupaavat, sillä maalla on huikeat merivesi- ja makeavesivarat samoin kuin paljon endeemisiä lajeja, jotka ovat potentiaalisia myös viljelylajeina. Hankeen tavoitteena on luoda pohjaa arapaiman ja muiden paikallisten lajien viljelyn systemaattiselle kehittämistyölle. Hankkeen tavoitteena on vahvistaa yhteistyökalanviljelylaitoksen henkilökunnan valmiuksia suunnitella ja toteuttaa rehukasvatuskokeita ja huolehtia monimuotoisen emokannan ylläpidosta ja varmistaa onnistunut poikastuotanto. Lisäksi tavoitteena on vahvistaa tiedonvaihtoverkostoja Ahu-ashiyacun keskuskalanviljelylaitoksen, eri tutkimuslaitosten, alueen kalanviljelijöiden ja hallinnon välillä.

Osallistujat

Vastuuorganisaatio

Alkuperäinen vastuuorganisaatio

Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos

Henkilöt

Saarni Kaija


Tulokset

Tulokset ja vaikuttavuus

Hankkeessa kehitetään uutta elintarviketuotannon alaa Perun köyhillä viidakkoalueilla. Ensisijaisina hyödynsaajina ovat alueen kalanviljelijät. Hyödynsaajat voidaan nähdä kuitenkin huomattavasti laajemmin, sillä hanke tähtää uusien työ- ja yritysmahdollisuuksien luomiseen kokaiinin tuotantoalueella.

Muut tiedot

Avainsanat

Aquaculture, Arapaima, Arapaima gigas, Brood stock management, Capacity building, Feed development, Kalanviljely, Luonnonvaratalouden kannattavuus ja kilpailukyky, Paiche, Vesiviljely